The White Tree

..::| Orta Dünya'nın Zirve Noktası |::..

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  1. sayfa (Toplam 2 sayfa)
 [ 29 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 30 Haz 2010 09:10 am 
Kuyutorman Elfi
Kuyutorman Elfi
Kullanıcı avatarı

Karamanoğlu Mehmet Bey'i Arıyorum

Karamanoğlu Mehmet Bey’i arıyorum
Göreniniz, bileniniz, duyanınız var mı?
Bir ferman yayınlamıştı;

‘Bu günden sonra, divanda, dergahta, bargahta, mecliste,
meydanda Türkçe’den başka dil konuşulmaya’ diye,

Hatırlayanınız var mı?
Dolanın yurdun dört bir yanını,
Çarşıyı, pazarı, köyü, şehiri,
Fermana uyanınız var mı?

Nutkum tutuldu, şaşırdım, merak ettim,
Dolandığınız yerlerdeki Türkçe olmayan isimlere,
Gördüklerine, duyduklarına üzüleniniz var mı?

Tanıtımın demo, sunucunun spiker,
Gösteri adamının showmen, radyo sunucusunun diskjokey,
Hanım ağanın first lady olduğuna şaşıranınız var mı?

Dükkanın store, bakkalın market, torbasının poşet,
Mağazanın süper, hiper, gros market,
Ucuzluğun damping olduğuna kananınız var mı?

İlan tahtasının bilboard, sayı tabelasının skorboard,
Bilgi alışının brifing, bildirgenin deklarasyon,
Merakın, uğraşın hobby olduğuna güleniniz var mı?

Bırakın eli, özün bile seyrek uğradığı,
Beldelerin girişinde welcome,
Çıkışında goodbye okuyanınız var mı?

Korumanın, muhafızın body guard,
Sanat ve meslek pirlerinin duayen,
İtibarın, saygınlığın prestij olduğunu bileniniz var mı?

Sekinin, alanın platform, merkezin center,
Büyüğün mega, küçüğün mikro, sonun final,
Özlemin, hasretin nostalji olduğunu öğreneniniz var mı?

İş hanımızı plaza, bedestenimizi galeria,
Sergi yerlerimizi center room, show room,
Büyük şehirlerimizi mega kent diye gezeniniz var mı?

Yol üstü lokantamızın fast food,
Yemek çeşitlerimizin menü,
Hesabını adisyon diye ödeyeniniz var mı?

İki katlı evinizi dubleks, üç katlı komşu evini tripleks,
Köşklerimizi villa, eşiğimizi antre,
Bahçe çiçeklerini flora diye koklayanınız var mı?

Sevimlinin sempatik, sevimsizin antipatik,
Vurguncunun spekülatör, eşkiyanın mafya,
Desteğe, bilemediniz koltuk çıkmaya sponsorluk diyeniniz var mı?

Mesireyi, kır gezisini picnic,
Bilgisayarı computer, hava yastığını air bag,
Eh pek olasıcalar, oluru, pekalayı okey diye konuşanınız var mı?

Çarpıcı, önemli haberler flash haber,
Yaşa, varol sevinçleri oley oley,
Yıldızları star diye seyredeniniz var mı?

Vırvırık dağının tepesindeki köyde,
Cafe shop levhasının altında,
Acının da acısı kahve içeniniz var mı?

Toprağımızı, bayrağımızı, inancımızı çaldırmayalım derken,
Dilimizin çalındığını, talan edildiğini,
Özün el diline özendiğine içiniz yananınız var mı?

Masallarımızı, tekerlemelerimizi, atasözlerimizi unuttuk,
Şarkılarımızı, türkülerimizi, ninnilerimizi kaybettik,
Türkçemiz elden gidiyor, dizini döveniniz var mı?

Karamanoğlu Mehmet Bey’i arıyorum,
Göreniniz, bileniniz, duyanınız var mı?
Bir ferman yayınlamıştı…
Hayal meyal hatırlayıp da, sahip çıkanınız var mı?

Yusuf YANÇ

En son eren0606 tarafından 30 Haz 2010 09:08 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
  Profil Kullanıcının Güncesini Görüntüle  

MesajMesaj Başlığı:
Gönderilme zamanı: 30 Haz 2010 11:57 am 
Kuyutorman Elfi
Kuyutorman Elfi
Kullanıcı avatarı

Size çok teşekkür ederim. Bu paylaşımla aklım başıma geldi. Aklı başa getiren bir paylaşım. İzninizle imzama koymaktan onur duyarım.

Başa Dön

MesajMesaj Başlığı:
Gönderilme zamanı: 30 Haz 2010 02:41 pm 
Yetkili
Yetkili
Kullanıcı avatarı
Elendilmir

Şiir verdiği mesaj açısından güzel,ancak merak ettiğim nokta bu kendi şiiriniz mi yoksa bir alıntı mı? Eğer alıntıysa kaynak belirtirseniz çok güzel olur. :)

Başa Dön
  Profil Kullanıcının Güncesini Görüntüle Kişisel albüm  

MesajMesaj Başlığı:
Gönderilme zamanı: 30 Haz 2010 03:30 pm 
Kuyutorman Elfi
Kuyutorman Elfi
Kullanıcı avatarı

_ElendiL_ demiş ki
Size çok teşekkür ederim. Bu paylaşımla aklım başıma geldi. Aklı başa getiren bir paylaşım. İzninizle imzama koymaktan onur duyarım.

tabiiki koyabilirsiniz. memnuniyet duyarım.

kivi, şiir bana ait değil. elimde bir döküman var. oradan yazdım. şairinin kim olduğunu bilmiyorum.

Başa Dön

MesajMesaj Başlığı:
Gönderilme zamanı: 30 Haz 2010 08:15 pm 
Ash Nazg Durbatulûk
Ash Nazg Durbatulûk
Kullanıcı avatarı
Kara Númenorlular

eren0606 demiş ki
_ElendiL_ demiş ki

tabiiki koyabilirsiniz. memnuniyet duyarım.

kivi, şiir bana ait değil. elimde bir döküman var. oradan yazdım. şairinin kim olduğunu bilmiyorum.

Yusuf YANÇ'tır yazarı. Bu şiiiri daha önce duymuştum. Gerçekten çok güzel bir şiir ve duygulanmıştım :(

Başa Dön

MesajMesaj Başlığı:
Gönderilme zamanı: 02 Tem 2010 07:42 pm 
Istari
Istari
Kullanıcı avatarı
Noldor Sürgünleri

Tek kelime ile harika bir şiir :!: :) .Bu şiiri yanlış hatırlamıyorsam okuldaki bir Tiyatro'da dinlemiştim.O zamandan beri bazı kısımları aklımda :D .

Başa Dön

MesajMesaj Başlığı:
Gönderilme zamanı: 02 Tem 2010 08:07 pm 
Esgaroth'lu İnsan
Esgaroth'lu İnsan
Kullanıcı avatarı

O mehmet beyin berbat bir türkçeye sahip olduğununda farkındayız dimi ?

Başa Dön

MesajMesaj Başlığı:
Gönderilme zamanı: 02 Tem 2010 09:18 pm 
Ash Nazg Durbatulûk
Ash Nazg Durbatulûk
Kullanıcı avatarı
Kara Númenorlular

Tarihçi demiş ki

Bu sonuca nereden vardınız ?

Başa Dön

MesajMesaj Başlığı:
Gönderilme zamanı: 02 Tem 2010 09:38 pm 
Esgaroth'lu İnsan
Esgaroth'lu İnsan
Kullanıcı avatarı

Yok bu gerçektir. Türkçeyi sonradan öğrenen birisidir. Açınız okuyunuz ...

Başa Dön

MesajMesaj Başlığı:
Gönderilme zamanı: 02 Tem 2010 09:44 pm 
Ash Nazg Durbatulûk
Ash Nazg Durbatulûk
Kullanıcı avatarı
Kara Númenorlular

Ben kendilerini birkaç kaynaktan araştırdım. Fakat böyle bir bilgi ile karşılaşmadım. Bana kaynak gönderir misiniz ? Boş bir vakitte okumayı düşünüyorum. Ayrıca ne kadar sonradan öğrense de, sizden bizden daha fazla önem verdiğini düşünüyorum...

Tarihçi demiş ki

En son JunioR tarafından 19 Eyl 2011 05:41 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa Dön

MesajMesaj Başlığı:
Gönderilme zamanı: 02 Tem 2010 10:49 pm 
Yalnız Dağ Cücesi
Yalnız Dağ Cücesi
Kullanıcı avatarı

Türkçe artık öyle bir hale geldi ki bazı İngilizce sözcükler için hiç sözlüğe bakma gereği bile duymuyorum. En çok bildiğimiz bazı sözcükler dahi bir bakmışım İngilizce'den gelmiş. Diyorum ki bu dilbilimciler neden yeni sözcük türetmek yerine hep çalmışlar anlamadım. Kolay bir iş olmasa gerek ama sürekli çal, olmaz ki. Ama bizim de bildiğim kadarıyla İngilizce'ye kazandırdığımız bir iki sözcük var.

yoğurt - yoghurt
kebap - kebab
şiş kebap - shish kebab (en çok buna gülmüştüm:) )

Sadece bu kadarı aklımda. Bir kaç tane daha biliyordum ama unuttum.

İsteyenler Merriam Webster'ın aşağıdaki sözlüğünden bakabilir. Bu kelimelerin kökeninin orda Türkçe olduğunu yazınca şaşırmıştım biraz. Vay be bizden İngilizce'ye kelime mi geçmiş diye. :)

http://www.merriam-webster.com/

Başa Dön

MesajMesaj Başlığı:
Gönderilme zamanı: 02 Tem 2010 11:20 pm 
Ash Nazg Durbatulûk
Ash Nazg Durbatulûk
Kullanıcı avatarı
Kara Númenorlular

King of the Moon demiş ki
Türkçe artık öyle bir hale geldi ki bazı İngilizce sözcükler için hiç sözlüğe bakma gereği bile duymuyorum. En çok bildiğimiz bazı sözcükler dahi bir bakmışım İngilizce'den gelmiş. Diyorum ki bu dilbilimciler neden yeni sözcük türetmek yerine hep çalmışlar anlamadım. Kolay bir iş olmasa gerek ama sürekli çal, olmaz ki. Ama bizim de bildiğim kadarıyla İngilizce'ye kazandırdığımız bir iki sözcük var.

yoğurt - yoghurt
kebap - kebab
şiş kebap - shish kebab (en çok buna gülmüştüm:) )

Sadece bu kadarı aklımda. Bir kaç tane daha biliyordum ama unuttum.

İsteyenler Merriam Webster'ın aşağıdaki sözlüğünden bakabilir. Bu kelimelerin kökeninin orda Türkçe olduğunu yazınca şaşırmıştım biraz. Vay be bizden İngilizce'ye kelime mi geçmiş diye. :)

http://www.merriam-webster.com/

Tüm dünyayı göz önünde bulundurursak birçok kelime bizden onlara,onlardan bizlere gelmiştir. Fakat insanların özlerini asla unutmamaları gerekir. Birçok video seyrettim bu dil konusunda. Birçok sözler okudum. Yabancı devletler bizim topraklarımıza öyle göz koymuşlar ki... Çanakkale Savaşı'nda olduğu gibi. Bizim birbirimize olan bağımızı koparmak istiyorlar. İnsanların bağları; dil ve kültürlerini kaybederek,yabancılaşarak kopar. Öyle kişiler var ki onların ekmeklerine yağ,bal,çilek reçeli sürüyorlar. Popüler olmak amacıyla böyle "yha" türü konuşmalarından bahsetmiyorum bile.

En son JunioR tarafından 03 Nis 2011 08:33 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön

MesajMesaj Başlığı:
Gönderilme zamanı: 02 Tem 2010 11:24 pm 
Yetkili
Yetkili
Kullanıcı avatarı
Elendilmir

Yabancıların bizim dilimizi yok etmek istemeleri fazlasıyla paranoyakça bir yorum bana kalırsa.Özellikle de yabancı ülkelerde de dil elden gidiyor konusu tartışılırken.

Bu tarz düşünceler insanlar arası,medeniyetler arası bir düşmanlığa neden olur.İçten içe düşman kesilirsiniz onlara karşı.Bu da faşizan düşüncelere ortam hazırlar.Ondan dolayı şunun bilincinde olmak lazım;dil elden gidiyor evet doğru.Ancak dilin elden gitmesine temel sebep başkaları değil.Temel sebep biziz.Gençliğin cafcaflı bir şekilde yazınca kendini bir halt sanması temel sebep.

Başa Dön

MesajMesaj Başlığı:
Gönderilme zamanı: 02 Tem 2010 11:30 pm 
Istari
Istari
Kullanıcı avatarı
Noldor Sürgünleri

Yabancıları bu konuda suçlu bulmuyorum.Eğer onlar bizim dilimizi yok etmek istiyorlarsa(ki öyle düşünmüyorum) onlara yardım eden kişilerde bizim gençliğimiz :) .Bütün iş bizde yani ülkemizde bitiyor.Biz düzgün kullanırsak gerisi bahane..

Başa Dön

MesajMesaj Başlığı:
Gönderilme zamanı: 02 Tem 2010 11:33 pm 
Ash Nazg Durbatulûk
Ash Nazg Durbatulûk
Kullanıcı avatarı
Kara Númenorlular

kivilife demiş ki
Yabancıların bizim dilimizi yok etmek istemeleri fazlasıyla paranoyakça bir yorum bana kalırsa.Özellikle de yabancı ülkelerde de dil elden gidiyor konusu tartışılırken.

Bu tarz düşünceler insanlar arası,medeniyetler arası bir düşmanlığa neden olur.İçten içe düşman kesilirsiniz onlara karşı.Bu da faşizan düşüncelere ortam hazırlar.Ondan dolayı şunun bilincinde olmak lazım;dil elden gidiyor evet doğru.Ancak dilin elden gitmesine temel sebep başkaları değil.Temel sebep biziz.Gençliğin cafcaflı bir şekilde yazınca kendini bir halt sanması temel sebep.

Aslında evet. En temel sebep biziz. Gençliğin popüler olma çabaları yolunda dilimizi katletmesi.

"yha" yazınca arkadaşlarına rezil olmuyorlar değil mi ? Ya da facebookta saçma sapan "Shegher Jhojhuck" türünden saçma sapan nickler alarak arkadaşlarına hava atma özentiliği.

Benim birçok arkadaşım facebookta öyle saçma sapan nickler alıyordu. Benden az çekmediler ama sonunda düzelttirdim nicklerini. :lol:

En son JunioR tarafından 04 Eyl 2010 11:00 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön

MesajMesaj Başlığı:
Gönderilme zamanı: 03 Tem 2010 01:25 am 
Yalnız Dağ Cücesi
Yalnız Dağ Cücesi
Kullanıcı avatarı

Açıkçası Afrikanın çoğunda İngilizce konuşulurken ben kendi dillerini yayma düşüncesine sahip olmadıklarına inanmıyorum. Eğer öyle bir amaçları olmasaydı Atatürk birçok sözcüğü Türkçe' ye uyarlamak istemezdi. Şu an bilgisayar diyorsak computer demiyorsak vs. bu bildiğim kadarıyla onun bizzat yazdığı bir eser sayesindedir. Ancak şuna dikkat çekmek lazım; sadece batı dillerindeki sözcükleri değil, aynı zamanda Arapça ve Farça başta olmak üzere Osmanlıca'yı oluşturan dillerin geometri terimlerini de bizzat kendisi Türkçe ye uyarlamıştır. Geçenlerde bir slayt izlemiştim, eş kenar üçken demek için 30 takla atmanız gerekiyormuş normalde. Teşekkürler sana Atam...

Yine Atatürk' ten devam edersek, onun milli unsurlara ne derece bağlı biri olduğunu, Türk Dil Kurumu' nu kurdurduğunu hatırlarsak aslında işin sadece dilde bitmediğini anlarız. Çünkü fark ettiniz ki bilgisayarı başka bir dili konuşan insalar buldu ve ona "Computer" dedi. Eğer biri çıkıp da ona uygun bir Türkçe karşılık bulmasaydı biz de "computer" diyecektik. O halde şöyle bir sonuca çıkıyor; bilimde ve teknolojide ne kadar önde iseniz diliniz o kadar yayılacaktır. Çünkü her kelime için o dilde anlamlı ve kabul gören karşılıklar bulamazsınız. Sonrasında zaten bilimi ve teknolojiyi elinde tutanlar çok rahat şekilde istedikleri yerde istedikleri haltı yedikleri gibi dillerini de rahatça yayarlar.

Dediğim gibi ben açıkçası başta İngilizce olmak üzere diğer dillerin de nasil misyonerlik faaliyetleri varsa aynı o şekilde yayılmaya çalışıldığını düşünüyorum. Geçenler Almanya ile bir Afrika takımının maçı vardı. Afrika takımı taç kullanacaktı ve taçı kullanacak oyuncu arkadaşına "Go go go!" diye bağırıyordu. O maçi Afrika takımı yendi ama asıl galibin kim olduğu belli...

Ancak şunu da belirtmek isterim; bu tür komplo teorilerini gerçekten tamamen benimsemiş insanlar var.

Bu da yanlış bir şey. Konuyla tam alakalı değil ama paylaşmak istiyorum böyle düşmanlık duygularının etkisinde kalan arkadaşlar için. Böyle bir konu galiba BFME yi online oynarken yabancı serverdan kicklenen biri tarafından açılmıştı ve orda da aynı şeyi yazmıştım; herkese düşman olmayın derim. Ama herkese tam dost da olmayın (yabancıladan bahsediyorum.). Mesela ben son zamanlarda CS2d oynuyorum ve Almanla da İngilizle de karşılaşıyorum. Bazıları insan gibi konuşuyor sizle, bozuk da olsa dalga geçmiyor İngilizceniz, küfür falan da etmiyor. Ama bazıları durmadan bildiğiniz ".... you" küfrünü falan yazıyor. İşte asıl olay burda. İngilizce - Türkçeyi bir arada kullanmayı havalı zanneden şahsiyet de direkt cevap veriyor onlara. Havalı olmak için Turche kullanmaya gerek yok. Adam ol, havaya gerek kalmaz zaten. Küfredince eline de bir şey geçmiyor yani. Orda ona küfredeceğine sana düzgün davranan adamla sohbet et oyununu oynarken...

Ve bir de şunu belirtmek istiyorum ki bu olay sadece bu zamanda İngilizce üzerinden olan bir olay değil. Tarihte birbirleriyle etkileşim içine girmiş her topluluğun dillerinde bu değişimi görürsünüz. Hatta bir söz vardır "Toplumların tarihini öğrenmek için dillerine bakın" diye. Yani bu yeni bir şey değil (Ancak tam olarak eskiler gibi de değil. Bilinçli yapılıyor şu anda). Eskiden de saf Türkçe Farsça ve Arapçanın etkisinde kalmıştı. Hala da kullandığımız bir çok kelime ve deyim Arapça-Farsça'dır.

Önemli olan şu, bu değişim gerçekleşirken en azından kendin bilinçlen, yapabiliyorsan çevrendeki insanlardan elinden geldiği kadarını bilgilendir. Popüler çocuk olmak için çiğnenmeyecek değerler vardır. Arkadaş gibi, aile gibi... İnsan özünü çiğnememeli...

Başa Dön

MesajMesaj Başlığı:
Gönderilme zamanı: 03 Tem 2010 11:47 am 
Esgaroth'lu İnsan
Esgaroth'lu İnsan
Kullanıcı avatarı

@J
Kaynağı hatırlayamadım ama tarih bilgisi çok yüksek olan bi hoca söylemişti. Snırım İsrafil hoca (akdeniz dekanı) tanışımız varda.

Türkçe iyi durumda merak etmeyin. Bi ingilizce kadar yobazlaşmadı. Çok kolay uydurulabilesi bi dildir. Devenin altında saman arayabileceğiniz bir dildir.

Osmanlıca modern türkçeden daha geniş kelime haznelidir.

İngilizcenin % 10'u orjinaldir. %60'ı iskandinav işgalinde gelmiştir. % 30'u ise dünyanın çeşitli yerlerinden girmiştir dillerine. Çok saçma ve öğrenilmesi çok kolaydır.

@Manwe
Doğru demişsin.

Başa Dön

MesajMesaj Başlığı:
Gönderilme zamanı: 03 Tem 2010 11:55 am 
Istari
Istari
Kullanıcı avatarı
Noldor Sürgünleri

Konu nasıl şiirden dilin yozlaşmasına geldi anlamadım doğrusu.

Alea Iacta Est

Başa Dön

MesajMesaj Başlığı:
Gönderilme zamanı: 06 Tem 2010 01:25 am 
Kuyutorman Elfi
Kuyutorman Elfi
Kullanıcı avatarı

Spoiler:
Tarihçi demiş ki
@J
Kaynağı hatırlayamadım ama tarih bilgisi çok yüksek olan bi hoca söylemişti. Snırım İsrafil hoca (akdeniz dekanı) tanışımız varda.

Türkçe iyi durumda merak etmeyin. Bi ingilizce kadar yobazlaşmadı. Çok kolay uydurulabilesi bi dildir. Devenin altında saman arayabileceğiniz bir dildir.

Osmanlıca modern türkçeden daha geniş kelime haznelidir.

İngilizcenin % 10'u orjinaldir. %60'ı iskandinav işgalinde gelmiştir. % 30'u ise dünyanın çeşitli yerlerinden girmiştir dillerine. Çok saçma ve öğrenilmesi çok kolaydır.

@Manwe
Doğru demişsin.

Siz istediğiniz kadar İngilizce şöyle saçma, böyle anlamsız vs. diyebilirsiniz. İngilizce dünyaca kabul edilmiştir ve her ülkede geçerli bir dildir. Afrika'nın uçsuz bucaksız çöllerinden tutunda Rus steplerine kadar her yerde bilen birileri mutlaka bulunur. Bende çok güzel bir dil olduğunu düşünmüyorum. Ancak neticeye baktığımızda kimse anlamsızlığına, devrikliğine yada sözcüklerinin kullanım alanının darlığına bakmıyor. Bize düşen burada İngilizce anlamsız diye atıp tutmak değil, son derece anlamlı, güzel ve öğrenmesi kolay dilimizi yaymak, kabul ettirmektir. Genelde duyduğum bir yorum; 'Ya biz ne yapabilirizki?' dir. Halbuki güzel dilimizi yaymak için o kadar çok fırsatımız varki. Bunları değerlendirmek ve elimizden geldiğince katkıda bulunmak lazım.

Tarihçi, sizden yola çıkarsak
Alıntı

Ben kendilerini bir kaç kaynaktan araştırdım. Fakat böyle bir bilgi ile karşılaşmadım. Bana kaynak gönderir misiniz ? Boş bir vakitte okumayı düşünüyorum. Ayrıca ne kadar sonradan öğrense de, sizden bizden daha fazla önem verdiğini düşünüyorum...

JunioR'un çok güzel bir şekilde belirttiği gibi kaynak göstermeden atıp tutmamak lazım. Bence dilleri veya insanları kötülemeden önce kendinize bir bakmanız lazım. Yada çok biliyormuş gibi her konuda aykırı bir yorum yapmadan önce konu hakkında bilgi sahibi olmanız lazım. Eğer Türkçeyi o kadar iyi biliyorsanız bizide bilginizle aydınlatın. Konuyu uzatmak istiyorsanız ya yöneticilere danışıp uygun bir yere başlık açın yada bana özelden ulaşın. Lütfen konumu daha fazla kirletmeyin sayın 'Tarihçi'.

En son eren0606 tarafından 06 Tem 2010 01:56 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön

MesajMesaj Başlığı:
Gönderilme zamanı: 06 Tem 2010 01:53 am 
Yalnız Dağ Cücesi
Yalnız Dağ Cücesi
Kullanıcı avatarı

Tarihçi demiş ki
İngilizcenin % 10'u orjinaldir. %60'ı iskandinav işgalinde gelmiştir. % 30'u ise dünyanın çeşitli yerlerinden girmiştir dillerine.

Orda değil midir zaten evrenselliği?

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  1. sayfa (Toplam 2 sayfa)
 [ 29 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: